Proč HCL Domino/Notes

Při hledání v poznámkách ze školení administrace, tehdy ještě IBM Domino jsem narazil na jeden dotaz, který jsem od účastníků dostal.

Proč IBM Domino/Notes, co je na něm tak úžasného nebo proč bychom ho měli považovat za dobrou volbu?

Prvně je potřeba říci, že odpověď na tuto otázku může být hodně subjektivní. Jeden z aspektů, který odpověď určitě ovlivňuje je fakt, že produkt používám od cca roku 1996 a zkušenosti mám z firem o velikosti jednotek, desítek, stovek i tisíců uživatelů.

Nezávislost na OS

Je jedno zda používáte Windows, Linux, AS400, … Domino server můžete instalovat na různé operační systémy podle toho co Vám vyhovuje.

Bezpečnost

Již od prvních verzí byl kladen velký důraz na bezpečnost. Standardní součástí tak jsou bezpečností prvky jako je elektronický podpis, šifrování emailů, šifrování databází na straně klienta i serveru, šifrování dokumentů a polí v dokumentech, šifrování komunikace mezi servery nebo mezi serverem a klienty. Nedílnou součástí je řízení přístupů nejen k databázím, ale i uvnitř databáze k podhledům, dokumentům a dokonce i konkrétním polím v dokumentu. 

Deduplikace dat

HCL Domino server obsahuje funkci DAOS (Domino Attachmnet Object Store), kterou je možné zapnout na konkrétní nebo na všechny databáze. DAOS po zapnutí dělá to, že z databází odebere přílohy, uloží je na disk a nahradí je odkazem na toto uložení. Pokud je stejná příloha ve více databázích, tak je uložena na disku pouze jednou a všechny odkazy směřují na toto uložení. DAOS je zdarma jako standardní součást funkcionality HCL Domino serveru. Zdarma tak dostáváte funkcionalitu, která Vám může ušetřit finanční náklady na diskový prostor produkčních dat, ale diskový prostor pro zálohy.

Podpora pro MS Outlook

Chtějí uživatelé používat MS Outlook jako emailového klienta včetně funkcí rezervací místností, kalendářových služeb? Domino servery Vám toto umožní. Funkce s názvem HTMO (HCL Traveler for Microsoft Outlook) je zdarma dostupná pro všechny s platnou maintenance licencí HCL Domino. V současné době je podpora pouze pro MS Outlook na Windows.

Cluster

Vysoká dostupnost systému může být v některých případech nutností. Domino servery Vám toto mohou vyřešit pomocí Domino clusteru. Funkce Domino clusteru je zdarma v rámci standardní funkcionality HCL Domino serveru a umožní Vám mít v rámci jedno clusteru až 6 Domino serverů, přičemž počet clusterů není omezen. Domino cluster je typu aktiv – aktiv, můžete ho tak využít pro rozdělení zátěže mezi servery nebo při pravidelných maintenancích serverů či např Windows updatech. Nespornou výhodou je i to že v jednom clusteru mohou být servery které mají různé operační systémy a dokonce i servery, které mají různé verze Domino serverů. Právě možnost různých verzí Domino serverů v clusteru můžete využít i při upgradech Domino serverů nebo instalaci FixPacků.

Archivační server

Archivace emailů nebo dokumentů z domino databází je často žádaný a je jedno jaké důvody pro toto jsou? Na Domino serverech máte archivaci zdarma. Pokud se nad tím zamyslíte, tak archivace není nic jiného, než přesun neaktivních dat na jiné místo. V našem případě na jiný Domino server a ty v rámci aktuální í licence CCB nepočítáte. Můžete si tak nainstalovat další HCL Domino server na který budete zálohovat buď na základě funkcionality serverové úlohy Compact nebo na základě nějakého vlastního agenta v archivované databázi.

Webserver

Chcete aby uživatelé mohli s aplikacemi pracovat přes webový prohlížeč? Součástí Domino serveru je http task, který Vám zajistí zabezpečený přístup k aplikacím na Domino serveru přes webový prohlížeč a to včetně využití dvoufaktorového ověřování.

Webmail

Ne všem musí vyhovovat „tlustý“ klient pro práci s emailem. Pro uživatelé, kteří jsou ze soukromého života zvyklí na práci s webmailem mohou být produktivnější pokud ho budou moci využívat i v práci. Možnost webmailu je na Domino serveru zdarma a to bez nutnosti instalace dalšího SW a jeho používání je možné i na mobilních telefonech a tabletech. Současně je zdarma aplikace pro mobilní telefony a tablety na operačních systémech iOS a Android dostupná aplikace pro práci s emaily, kalendářem a přístupem ke kontaktům.

Klient pro mobilní telefony a tablety

Mobilní zařízení jako jsou telefony a zejména tablety v poslední době využívá stále více zaměstnanců. Pochopitelně tak je poptávka po možnosti práce s Domino aplikacemi z těchto zařízení a to bez nutnosti jejich úprav nebo s minimem těchto úprav. HCL s tímto počítá. Produkt HCL Nomad který je zdarma umožňuje přístup k domino aplikacím prostřednictvím zabezpečení stejně jako u tlustého klienta. Uživatel tak musí mít pro přihlášení ID soubor a heslo. Následně může pracovat s aplikacemi přímo na Domino serveru nebo si vytvořit jejich repliku na tablet a mít je tak k dispozici offline.

Odolnost vůči virům

Může to znít jako klišé, ale opravdu si nepamatuji na případ, kdy by nějaký vir nebo zranitelnost napadla HCL Domino server. V poslední době jsem zaznamenal několik zranitelností, které umožnili útočníkům napadnou servery MS Echange, ale žádná z těchto zranitelností nebyla účinná proti HCL Domino serveru.

S trochou nadsázky jsem na otázku „Mohu nějak předejít podobným případům do budoucna? “ odpovídal Ano, používejte HCL Domino servery. 

Nic méně určitě to neznamená, že by na serverech a klientech neměl být instalovaný antivirový program.

Zálohování

Pro zálohování domino aplikací (databází) stejně jako tomu je u jiných databází je potřeba speciální modul který dokáže zálohovat používané databáze což ale vyžaduje nějaké finanční investice nebo po dobu zálohy HCL Domino server vypnout. Nyní je zde ale možnost bez odstávky a zdarma. V rámci HCL Domino serveru je zdarma řešení pro zálohování, které Vám udělá zálohu definovaných databází (samozřejmě je možnost vybrat celý server) na lokální disk nebo síťové úložiště a to by nutnosti server vypínat. Tyto zálohy potom můžete zálohovat prostřednictvím nástroje 3 strany jako běžné soubory.

Multifaktorové ověřování

Na přístup přes webové rozhraní jsou kladeny stále větší požadavky na zabezpečení a v dnešní době tak již většinou security oddělení nestačí ověření jménem a heslem. Stalé častěji vyžadují dvoufázové ověření tzn. nestačí pouze znát jméno a heslo pro přihlášení, ale je potřeba i něco mít. To něco je v tomto případě mobilní telefon s aplikací pro generování dočasných kódů, které zadáváte jako další parametr při přihlášení.
Dvoufaktorového ověření je zdarma součástí HCL Domino serveru. Zvýšení bezpečnosti vás tak nebude stát žádné finanční náklady.

Vše v jednom

I zde existují limity, ale v závislosti na velikosti firmy je možné všechno používat na jednom serveru. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že v rámci licencování CCB (nebo pokud používáte ještě starší licencování Domino Collaboration Express případně CEO Communication) nepotřebujete licence pro Domino servery, máte možnost výše popsané služby rozdělit mezi více HCL Domino serverů.

Jak to může vypadat v praxi

Příklad firmy hledající řešení

Malá česká firma, která sídlí v jedné lokalitě, ale je možné že do budoucna bude expandovat do více lokalit v rámci ČR. V současné době má firma:

 • 50 zaměstnanců
 • servery a počítače na operačních systémech Windows
 • AD doména
 • Emailové schránky na SendMailu, a poštu stahovanou přes POP3 do různých emailových klientů

Požadují řešit následující oblasti

 • Emailový server
 • Server na kterém by mohli mít aplikace pro CRM, objednávky, schvalovací procesy, dokumentaci, … které budou pořízeny jako krabicové řešení nebo interně/externě vyvinuté na míru s co nejmenšími náklady. 
 • Přístup k některým z výše uvedených aplikacím z mobilních zařízení
 • Dvoufázové ověřování při přístupu přes webbrowser k emailu a výše uvedeným aplikacím 
 • Řízení přístupu k informacím ve výše uvedených aplikacích
 • Velké emailové schránky aby uživatelé nemuseli archivovat, ale současně mít možnost archivace pokud to bude potřeba
 • Minimalizovat ukládání stejných souborů ve více databázích
 • Přístup k emailu a kalendáři z tlustého klienta, webového prohlížeče a mobilních zařízení
 • Zálohování emailových schránek a výše uvedených aplikací s minimální investicí do zálohovacích technologií oproti souborovému zálohování
 • Antispam a antivir pro emailový server

Co musí firma pořídit pokud chce výše uvedené provozovat na HCL Domino/Notes

Byť se to může zdát divné, tak při minimalistické variantě (vše běží na jednom serveru bez rozdělení na interní síť a DMZ) je jediné co musí firma pořídit následující:

 • 50 licencí CCB pro uživatele. V rámci CCB licencí nepočítám HCL Domino servery. Pokud budu potřebovat další HCL Domino servery pro rozdělení služeb, tak musím řešit pouze virtuální nebo fyzický HW a licence pro operační systémy. Další licence pro HCL Domino server již nepotřebuji.
 • pokud není možné využít některý z již existujících serverů, tak alespoň jeden (virtuální/fyzický) server pro HCL Domino
 • Licence pro antivirové řešení
 • Volitelně: licence HCL Domino Volt, pro low-code vývoj aplikací, ale není podmínkou, pokud budou používané standardní Domino aplikace (databáze)
 • Nákupu/vývoj požadovaných aplikací

Jak se budou řešit jednotlivé oblasti které chce firma řešit

Emailový server Nativní funkce HCL Domino serveru 
Prostředí pro aplikace CRM, workflow, objednávky, … Nativní funkce HCL Domino serveru, pouze je potřeba zakoupit/vyvinout požadované aplikace
Přístup k aplikacím přes web Nativní funkce HCL Domino serveru 
Dvoufázové ověření Nativní funkce HCL Domino serveru 
Řízení přístupu Nativní funkce HCL Domino serveru 
Velké emailové schránky Maximální velikost databáze (emailové schránky) je 250 GB.  
Deduplikace příloh v databázích  Nativní funkce HCL Domino serveru 
Archivace Nativní funkce HCL Domino serveru 
Přístup k emailu a kalendáři z tlustého klienta, webového prohlížeče a mobilních zařízení Nativní funkce HCL Domino serveru 
Zálohování Nativní funkce HCL Domino umí udělat zálohu databáze na lokální nebo síťový disk, kterou je následně možné zazálohovat jako běžný soubor.

Přinesl Vám tento podhled na HCL Domino myšlenku na jeho využití u Vás ve firmě? Kontaktujte mne na firemní email firmy TOTAL SERVICE a.s., který je uvedený zde v kontaktech. Uveďte co byste chtěli řešit nebo jak byste chtěli funkcionalitu HCL Domino serveru využít. Ozvu se Vám zpět a probereme možnosti jak to udělat.

Víte o někom komu by informace v toto článku mohly pomoci nebo pro koho by mohly být užitečné? Neváhejte mu článek přeposlat nebo ho sdílet na sociálních sítích.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *