BlackBerry Bold a beta nového firmware

Minulý týden jsem stáhnul beta verzi nového firmware pro BlackBerry Bold. Jedná se o firmware s označením 5.2.0.14 a instalační balíček se jmenuje 9000M_PBr5.0.0_rel366_PL5.2.0.14_A5.0.0.238.exe

V úterý bylo trochu času a tak jsem se vrhnul do instalace nového firmware do mého Bolda. Sice to není ještě finální verze, ale byl jsem zvědav na co nového se můžeme těšit.

Vzhledem k tomu, že mám přeinstalovaný notebook, potřeboval jsem stáhnout i BlackBerry Desktop Manager. Kouknul jsem tedy na stránku s tím SW a stáhnul verzi 5.0, která mě byla nabídnuta po kliknutí na Download for PC. Jak jsem později zjistil existuje už i novější verze 5.0.1 (resp. 5.0 SP1). Vlastní instalace a záloha Bolda proběhla bezproblémově.

Pro vlastní instalaci firmware jsem použil stejný postup jako u předchozích verzí, ale na konci instalace proces “vytuhnul” a čekal na spojení se zařízením. Bohužel ani po hodině čekání jsem se nedočkal. Odpojil jsem tedy kabel a po chvilce opět připojil, ale bez úspěchu. V instalačním průvodci jsem tedy dal Storno a ukázala se chybová hláška. Něco ve smyslu “Pravděpodobně je potřeba zadat heslo zařízení”, ale žádné okno nikde nebylo. Kliknul jsem OK a v tom okamžiku průvodce napsal instalace byla úspěšně dokončena.

Bold ovšem zůstal “tuhý” s bílou obrazovkou a na nic nereagoval. Použil jsem tedy “troj hmat” pro restart a Bold naběhl. Po upgrade firmware je nutné opět aktivovat zařízení na BES serveru.

Prvně se mě stalo, že po upgrade firmware nebyly obnoveny SMS zprávy, ale to mohlo být “vytuhnutím” instalace, beta verzí, … a nějak jsem to neřešil.

fw5beta[2]

Změny které jsem na první pohled postřehl

 • Po startu zařízení již nejsou rotující hodiny, ale černá obrazovka s nápisem BlackBerry a “teploměrem”. Vypadá to rozhodně lépe.
 • Subjektivně se mě zdá, že start je podstatně rychlejší
 • Součástí firmware je i nový BlackBerry Messenger, který ale má v menu trochu nepovedenou ikonu
  fw5beta[4]
 • Změnily se otevírací seznamy v nastavení, ale osobně si myslím že je to méně přehledné
  fw5beta[3]
 • Velikost písma je možné nastavit v rozmezí 5-14, v dřívějším firmware to bylo méně
 • Některé položky menu jsou česky a některé anglicky
 • Možnosti nastavit počet vibrací při vyzvánění je 1,2,3,5,10, dříve bylo možné pouze 1,2,3
 • Možnost nastavení délky vibrace
 • Možnost nastavit domovskou stránku aby zobrazovala poslední dvě položky ze Zpráv, Protokolu hovorů a Kalendáře.
         fw5beta[5] fw5beta[1]
 • Možnost definice do jaké složky budou uloženy stažené aplikace
 • SMS zprávy jsou řazeny podle konverzace
 • Možnost vložit smajlíky do SMS přes “ikonu” vedle pruhu pro psaní textu

Ikdyž se jedná o “beta” verzi, nebo jak ji nazvat, byl jsem po prvních několika desítkách minut celkem mile překvapen. Dalších několik dní ukáže zda je “beta” verze použitelná nebo jaké má nedostatky, ale určitě je na co se těšit ve finální verzi.

0 komentářů k „BlackBerry Bold a beta nového firmware“

 1. Prosim te a jak se to instaluje. Ja kdyz vymazu vendor a spustim loader, tak mi to porad nenabizi jak to instalovat. Porad prosim. Dekuji

  [Odpověď]

  MaHa Odpověď:

  Postup instalace je popsaný zde. Zkus zda ti to bude fungovat. Případně zkus z počítače odinstalovat všechny verze FW které máš instalované, nainstalovat tu poslední a zkus to znovu.

  [Odpověď]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *