QR Code a BlackBerry

Na téma QR Code, Beetagg Code, Barcode a jiné Code jsem zde už nějaký článek napsal. Co QR Code a jemu podobné jsou, můžete zjistit např. zde. Obecně se dá říci, že do QR Code je možné zakódovat informace, které je potom možné přenést a správně dekódovat do mobilního zařízení prostřednictvím jeho fotoaparátu a speciálního SW.

Některé chytré mobilní telefony a komunikátory, např. Nokia, konkrétně má vyzkoušeno u Nokie E90, mají čtečku těchto kódů vestavěnou přímo od výrobce. Pro telefony které ji nemají přímo od výrobce je možné ji stáhnout na internetu a do telefonu nainstalovat.

Jak je na tom BlackBerry a QR Code

Ve starších firmwarech nic takového není a je potřeba se podívat po nějakém SW na internetu. V diskuzích kolem BlackBerry jsem narazil na čtečku Neoreader, která mě ale nefungovala.

S příchodem betaverze firmware 5 a s ním nové verze BlackBerry Messengeru 5 se situace trochu zlepšila. Tato verze Messengeru obsahuje čtečku čárových kódů a tak pokud u nějakého odkazu např. pro stažení programu uvidíte QR kód, stačí spustit tuto čtečku a zaměřit fotoaparát. Již nebude potřeba adresu opisovat, ale pouze potvrdíte že danný program chcete stáhnout.

QR kód si můžete vygenerovat například na webu QuickMark. Bohužel čtečka v BlackBerry Messengeru si neumí poradit se všemi typy kódů, které zde je možné generovat. Mě fungovaly pouze QR kódy pro URL link a Phone Call. Kód pro URL link jsem použil již v minulém článku a tak si to můžete vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *