Poznatky ze semináře iPad pro business

Ve středu jsem se zúčastnil semináře  iPad pro business, který pořádala firma XANADU (@XanaduCZ) a na kterém přednášel Petr Mára (@petrmara). Seminář byl lehce jinak zaměřen než jsem čekal (myslel jsem si že bude více informací a praktických ukázek konfigurace připojení do firemní sítě, vzdálené zprávy a napojení na některé interní systémy), ale i tak byl seminář přínosný.

Ujasnil jsem si některé věci, zeptal jsem se na několik otázek a viděl jsem jak profík prezentuje možnosti práce s iPadem a jeho možnosti využití pro práci.

Otázky ostatních účastníků jsem si nepoznamenal, ale moje otázky které jsem si připravil a odpovědi na ně uvádím zde:

Otázka: Je možné v ČR získat firemní účet, který by umožnil pod jedním AppleID nakupovat aplikace a instalovat je na více firemních iPadů a iPhone?

Odpověď: Tato možnost v Evropě zatím není, což může trochu komplikovat nákup a instalaci aplikací na iPad a iPhone. Je to ale možné řešit formou “dárkových poukazů” zakoupených na jeden účet a odeslaných na konkrétní AppleID.

****

Otázka: Je možné zakázat uživatelům odinstalovat aplikace z iPadu nebo iPhone?

Odpověď: Toto omezení je možné nastavit v MDM software nebo v iPhone Configuration Utility.

****

Otázka: Po připojení do VPN a přístupu k firemnímu intranetu interním webovým serverům je potřeba zadávat přihlašovací údaje. Je možné někde v iPadu nastavit uložení těchto přihlašovacích údajů aby je nebylo nutné při každém přístupu na server zadávat? (nejedná se o údaje pro přihlášení do VPN)

Odpověď: Bohužel toto možné není.

****

Otázka: Je možné k iPadu připojit bezdrátovou myš?

Odpověď: Bohužel ne, iPad nemá podporu ovladačů pro myš.

****

Otázka: Můžete doporučit nějaký stylus pro iPad?

Odpověď: Jot Pro, ale možné je použít jakýkoli stylus pro kapacitní display.

****

Otázka: Na trhu je hodně klávesnic pro  iPad, můžete nějakou doporučit?

Odpověď: Standardní bluetooth klávesnici Apple

****

Otázka: Je možné nastavit heslo do iPadu které bude vyžadovat více než 4 znaky a bude obsahovat jiné znaky než čísla?

Odpověď: Přímo v iPadu ne, ale je možné jeho vynucení pomocí software pro MDM nebo iPhone Configuration Utility

****

Byly zmíněny i aplikace, které je užitečné mít na iPadu. Některé z nich jsem již měl v hledáčku další jsem na seznam doplnil. Vzhledem k tomu, že je urgentně nepotřebuji, tak čekám zda budou ve slevě, protože většina z nich je v ceně kolem 7,99€.

Další poznateky ze semináře:

  • Pro pohodlnou prezentaci z iPadu se hodí pokud obraz přenášíte pomocí AirPlay s využitím AppleTV a VGA Kanex ATV, ta volnost pohybu s iPadem při prezentaci je fajn
  • Dokud jsem neměl iPad2 a Nový iPad vedle sebe si myslel jak je že ten rozdíl v displeji nebude zase až tak velký, ale opak je pravdou. Je velký.
  • iPhone 5 vypadá a drží se moc dobře jeho displej je perfektní
  • Ovládání Apple zařízení a jejich komunikace mezi sebou je náramně jednoduchá a uživatelsky velmi jednoduše zvládnutelná. Žádné složité stahování a instalace ovladačů volba kde bude SW instalován kde bude mít data, atd.
  • Přímý přenos dat (bluetooth, wifi) mezi iPad, iPhone či MacBook a ostatními mobilními zařízeními od jiných výrobců není možný. Řešením je využití nějakých síťových úložišť typu, Dropbox, SkyDrive, …. nebo Wi Drive
  • Pokud chcete využít vše opravdu naplno, tak je ideální mít kombinaci minimálně iPhone a iPad a pokud to jde tak i MacBook. Například aplikace iBooks Author, která je zdarma a umožní vytváření interaktivní manuálů pro iBooks je pouze pro MacBook
  • Pokud připojíte k iPadu fotoaparát nebo nějakou SD kartu, bude z ní možné uložit pouze fotografie a video a to pouze do aplikací k tomu určených
  • Nemusíte se starat o to kde má aplikace uložena data. Každá aplikace má svůj vyhrazený prostor, kam jiná aplikace nebo uživatel nemůže. Jedinou výjimkou jsou fotografie a multimédia, která jsou společná pro všechny aplikace.
  • Potřebujete pro svoji práci programy, které není možné spustit na Maxc OS? Nevadí na MacBooku je možné spustit Windows, takže můžete mít na jednom HW oba operační systémy. Opačně to bohužel nejde, ve Windows nespustíte Mac OS a to ani ve VMware.

Pochopil jsem něco chybně, mám v textu nějaké nepřesnosti? Neváhejte mně opravit či doplnit v diskusi pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *