Položka „Datum změny“ u souborů a složek

Minulý týden jsem narazil na situaci, která mě nepřišla nijak zvláštní, ale uživatele překvapila a hlavní roli zde hraje položka „Datum změny“ respektive „Date modified“, která se nachází u každého souboru a u každé složky.

Tak a proč to píšu. Na ServiceDesk přišel ticket od uživatele, který si stěžoval na to, že se mu u některých souborů a složek mění položky „Datum změny“ / „Date modified“ aniž by on cokoliv změnil a že mu toto působí problémy v orientaci při práci ze soubory.

Jak jsme zjistili, tak uživatel na základě toho jaké je „Datum změny“ / „Date modified“ u souborů a složek s těmito pracuje. Upřímně řečeno jsem to moc nepochopil, ale v každém případě si myslím, že používat hodnoty „Datum změny“ / „Date modified“ k tomu, abych se podle toho řídil zda se zadaným souborem mám nebo nemám nějak pracovat je špatně.

Hodnoty v položkách „Datum změny“ / „Date modified“ nic neříkají o tom zda jsem tento soubor nějak upravil jako uživatel a ani o tom zda v souboru nastala nějaká změna. Tyto hodnoty znamenají pouze to, že u souboru/složky nastala nějaká změna, která vůbec nemusí souviset s jeho obsahem. Může se jednat o nějakou změnu v atributech soubor, která nemusí být na první pohled vůbec vidět.

Co tedy může za těmito změnami stát? V našem konkrétním případě byl příčinou změn SW pro klasifikaci dat, který na základě definovaných pravidel přidá k souboru klasifikační značky. Klasifikace souborů se ale může měnit a tím pádem může docházet i ke změnám položek „Datum změny“ / „Date modified“ aniž by uživatel přímo soubor měnil.

Ne, každý atribut u souboru je vhodný využívat k libovolnému účelu a konkrétně atribut „Datum změny“ / „Date modified“ bych používal opravdu pouze k tomu, kdy u souboru nastala nějaká změna, která může být provedena i softwarově a je potřeba s tím počítat a tak k tomu přistupovat. Rozhodně si nemyslím, že hodnota tohoto atributy by měla být vodítkem k tomu zda se jako uživatel mám tomuto souboru věnovat.

Pokud se tedy vrátím k výše uvedenému problému, který uživatel hlásil, tak vzhledem ke změně hodnoty v položkách „Datum změny“se nejedná o nějakou chybu nebo problém ale standardní chování v souladu s tím co tato položka uvádí a s tím co dělají SW pro klasifikaci dat.

Jak to vidíte vy? Podělte se o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *