Konec podpory IBM Domino & IBM Notes 8.5.x se blíží

Jak již bylo na několika akcích prezentováno, tak letos je End Of Support pro IBM Domino & Notes verze 8.5.x a to konkrétně k datu 30.9.2018. Mimo jiné je to takřka 9,5 roku po tom co byla vydaná verze 8.5.x.

Vzhledem k tomu, že se najdou tací, kteří stále používají verzi 8.5.3, tak je teď více něž kdy předtím, čas začít uvažovat o update na verzi 9.0.1 s nějakým tím FP. Ideálně asi na 9.0.1 FP10 IF2, která je tím nejnovějším co můžete oficiálně instalovat.

Kde stahovat

Pro ty, kteří si platí SW maintenance jsou všechny aktualizace dostupné na IBM Passport Advantage webu bez dalších poplatků. Ti ostatní, kteří SW maintenance neplatí a chtějí provozovat IBM Domino servery i nadále by měli zauvažovat o obnovené SW maintenance.

Proč mít platnou SW maintenance

Často kladenou otázkou od zákazníků je proč by měli platit SW maintenence. Většinou jako argument proč nemít SW maintenance uvádějí, že jim dostačují funkce v aktuální verzi kterou mají instalovanou. Možnost update na novější verzi po ukončení podpory verze kterou mají je jedním z důvodů. Mezi ty další, ne méně důležité může patřit např.:

 • podpora nových verzí operačních systémů serverů. V blízké době bude končit podpora serverů Windows 2008 a 2012, bude potřeba přejít na servery 2012 a 2016 a můžete mít problém pokud nebudete mít verze Domino serverů které tyto operační systémy budou podporovat.
 • podpora nových verzí operačních systémů pro klienty
 • přístup k interim fixům, které mohou řeší odhalené bezpečností slabiny
 • přístup k feature packům, které přinášejí nejen nové funkce, ale i podporu nových operačních systémů, certifikátů a bezpečnostních standardů
 • možnost otevírat PMR tickety na IBM Support řešit tak případné problémy přímo z IBM Supportem

Přinese mi něco update na novější verzi?

Vždy záleží na tom jaké funkce používáte, ale troufnu si říci, že pokud budete updatovat z verze 8.5.3, tak zcela jistě Vám update něco přinese. Současně to je ta pravá chvíle podívat se na to zda mám vše optimálně nastaveno a případně to změnit. Nejsem zastáncem velkých třesků, ale pokud se na to půjde uváženě tak to může mít pozitivní výsledek.

Jak jsem v minulosti zjistil, tak je dost administrátorů i manažerů, kteří vlastně vůbec netuší jaké produkty mají obsaženy v licenci kterou mají zakoupenou. Často se tak stává, že kupují další SW pro řešení spotřeb, které mohou řešit v rámci toho co již mají zakoupenou. Na toto téma jsem zde na blogu loni naspal článek Co mám v rámci licence IBM Domino a IBM Notes, mrkněte na něj.

Co je nového ve verzi 9.0.1.x oproti verzi 8.5.3FP6

Verze 9.0.1FP10 je nejnovější verzí Domino serveru a verze 8.5.3FP6 je poslední verzí Domino serveru z řady 8.5.x. Jaké nové funkce při upgrade na poslední verzi dostanete? Je jich opravdu hodně, tak alespoň nějaký výběr z pohledu Domino serveru:

 • Novější verzi ODS, konkrétně ODS 52
 • Podporu nových verzí operačních systémů
 • Šablony emailových schránek s novu funkcionalitou
 • Šablonu Domino directory obsahující nové možnosti nastavení
 • Možnost oddělit indexy pohledů od databáze
 • Novou verzi Java
 • Podporu TLS 1.2
 • Možnost přistupovat z MS Outlook k emailu a kalendáři na Domino server
 • … spousta další věcí

Jak na update?

Ti kteří absolvovali moje školení Administrace Domino serveru by to měli zvládnout, protože teoreticky jsme update z verze na verzi prošli a na některých školení si i prakticky vyzkoušeli. Nic méně pokud používáte na Domino serverech mimo emailu i aplikace, tak doporučuji doporučuji tyto aplikace otestovat než provedete update produkčního prostředí. Dobré je že na licence pro testovací prostředí IBM Domino serverů je zdarma.

Snímek obrazovky 2018-07-26 v 23.09.44

https://www.ibm.com/developerworks/develop/collaboration/

Jedna ze starších prezentací kterou jsem dělal k update na verzi IBM Domino 9 je dostupná zde.

V případě, že si s updatem na novější verzi nebudete jistí, budete chtít k update konzultace nebo před update budete chtít „revizi“ nastavení IBM Domino serverů, můžete mne kontaktovat přes email nebo formulář v sekci kontakty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *