Co mám v rámci licence IBM Domino a IBM Notes

Byť je server IBM Domino a klient IBM Notes mezi námi již nějaký ten pátek, tak mne stále překvapují správci a manažeři, kteří netuší co všechno v rámci zakoupené licence získali a mohou používat.

 • IBM Domino server vám může poskytovat níže uvedené služby. Počet serverů které budete potřebovat bude záležet na topologii kterou zvolíte a počtu uživatelů kteří budou servery využívat. Při určitém typu licencí můžete mít tolik serverů kolik máte uživatelů. Nic méně k licenční politice doporučuji kontaktovat některého z business partnerů.
  • Mail server – k dispozici máte interní emailovou komunikaci s využitím všech bezpečnostních prvků které Domino nabízí stejně jako možnosti využití jako SMTP serveru.
  • Aplikační server – můžete používat Domino aplikace, které si sami vyvinete nebo zakoupíte od specializovaných firem. Ke všem samozřejmě s řízeným přístupem jak k aplikaci samotné, tak dokumentům v aplikaci a to až na úroveň jednotlivých polí v dokumentů.
  • Web server – pokud na to jsou Domino aplikace připraveny, můžete je využít jako webové aplikace. Uživatelé tak nemusí mít IBM Notes klienta, ale mohou pro práci s aplikacemi používat browser. Stejně tak uživatelé mohou využít přístup přes web browser k emailu.
  • Archivační server – ne všechny emaily je potřeba držet v emailové schránce, ale může být prospěšné je archivovat na jiný server, který bude mít úložiště na levnějších discích.
  • Deduplikace příloh – pokud používáte email, tak ve vetší či menší míře uživatelé posílají v emailech přílohy souborů i když by je stačilo jen sdílet. Pomocí technologie DAOS která je součástí IBM Domino serveru uložíte přílohy mimo databáze emailových schránek a ve schránkách zůstanou pouze odkazy na tyto soubor. Pokud byl jede soubor odeslaný více příjemcům, tak je uložen pouze jednou. Pokud jste firma s desítkami, stovkami nebo tisíci uživatel, tak vám DAOS může ušetřit desítky nebo stovky gigabajtů dat.
  • IBM Verse On-Premises – moderní, jednoduché a přehledné rozhraní pro přístup k emailu přes webové rozhraní.
  • IBM Traveler (IBM Verse) –  email v mobilních telefonech a tabletech s možností základního zabezpečení a případného vynucení smazání obsahu.
  • IBM Verse On-Premises (VOP) – jedná se webové rozhraní pro práci s elektronickou poštou a kalendářem. Toto rozhraní se instaluje ajko rozšíření IBM Domino serveru.
  • IBM Support for Microsoft Outlook (IMSMO) –  používání tlustého emailového klienta je stále v oblibě a IMSMO vám umožní používat MS Outlook jako emailového klienta k IBM Domino serveru. Osobně toto řešení používám již od neveřejné verze a nyní ve veřejné verzi a nenarazil jsem na nějaké větší problémy. Pokud pro Vás není problém že je potřeba zakoupit licenci pro MS Outlook, můžete IMSMO být vhodným řešením pro firmy kde uživatelé chtějí pro email používat MS Outlook místo IBM Notes. Prezentace k IMSMO kterou jsem měl na SUTOL Symposiu 2017.
  • Domino cluster – je pro Vás důležitá nepřetržitá dostupnost emailu a Domino aplikací? Pokud ano, tak v rámci licence můžete vytvořit Domino cluster pro vysokou dostupnost. V rámci některých licencí můžete dokonce vytvořit více clusterů.
 • IBM Sametime – chcete uživatelům v rámci firmy umožnit online chat a možnost zjistit zda je či není ten který uživatel u počítače je na schůzce nebo si nepřeje být rušen. IBM Sametime je potom řešením právě pro Vás.
 • IBM Connections – společně s licencí IBM Notes pro uživatele získáváte i licenci na použití modulu Files a Profiles produktu IBM Connections. Modul Files můžete s výhodou využít pro ukládání souborů a jejich následné sdílení nebo třeba posílání pouze odkazů v emailu místo celého souboru. Pomocí plug-inu je možné k souborům ve Files přistupovat přímo z IBM Notes, MS Outlook, Windows, MS Office nebo IBM Verse On-Premises. To vše pochopitelně včetně řízení přístupů, verzování a komentování souborů.
 • IBM Tivoli ditectory integrátor (TDI) – používáte aplikace které načítají data z jiných systému (DB2, SQL, MySQL, …)? TDI může být vašim dobrým pomocníkem pro synchronizaci dat mezi Domino aplikacemi a okolním světem.

Jak jsem uvedl na začátku článku, všechno z výše uvedeného je skutečně součástí licence a není nutné kupovat samostatné licence.

Pozn.:
Pokud jsem v některé výše uvedené informací nebyl přesný, tak mne prosím opravte uvedením správných informací do komentáře. Následně to uvedu na pravou míru i v článku.

2 komentáře k „Co mám v rámci licence IBM Domino a IBM Notes“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *