ID soubory a hesla

… otázky, které v této souvislosti nejčastěji dostávám ve svém novém zaměstnání jsou

  • „Změnil jsem si heslo ale když se přihlásím na jiném PC tak tam nové heslo nefunguje a musím se hlásit heslem starým“.
  • „Měl jsem podezření na vyzrazení mého hesla, provedl jsem jeho změnu, ale po nějaké době jsem zjistil, že z jiného PC se v pohodě k systému Lotus Notes lze přihlásit heslem starým. Kde je problém?“

Oba dotazy spolu velice úzce souvisí. Je potřeba si uvědomit, že heslo je uloženo v ID souboru uživatele a pokud uživatel heslo mění, tak se změna projeví v ID souboru, kterým je v okamžiku změny hesla přihlášen do systému Lotus Notes. Na ostatní kopie ID souboru tato změna nemá vliv. Pokud má dojít ke změně hesla i v jiných kopiích je nutné v nich heslo změnit samostatně nebo je nahradit ID souborem ve kterém již změna byla provedena. Než ale uživatel provede změny ve všech kopiích ID souboru nebo všechny kopie nahradí novým ID souborem může to nějakou dobu trvat. No a pokud byla změna provedena z důvodu podezření na vyzrazení hesla, může tato doba být nežádoucí a potenciálním bezpečnostním rizikem.

Správce serveru může udělat na serveru Domino taková nastavení aby server akceptoval při přístupu pouze poslední heslo které bylo nastaveno. V takovém případě uživateli který se pokusí přistoupit ID souborem se starým heslem bude zobrazena chybová hláška „V jiné kopii ID souboru existuje novější heslo. Proveďte změnu hesla.“ a uživatel se starým heslem nebude k serveru puštěn.

Tímto nastavením umožní správce serveru, aby uživatelé změnou hesla zamezili neoprávněnému použití svého ID souboru a samozřejmě zvýší bezpečnost systému.

Jak nastavit na serveru kontrolu hesle a vynucení změny hesla si řekneme v některém dalším článku.

Poznámka:
Pokud Vás zajímá nějaké další téma, neváhejte mě napsat, když bude čas tak vyjde v některém z dalších článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *