Začínáme s Mac OS X: Dock

Po tom co jsem se v minulém článku podívali na možnosti plochy se dnes podíváme jeden z prvků, který se na pracovní ploše nachází. V její spodní části se nachází panel ikon, který připomíná hlavní panel ve Windows. Zde se mu říká Dock a s hlavním panelem ve Windows má hodně společného.

Dock

Jak jsem již napsal výše. Dock je něco jako hlavní panel ve Windows. Dock má na levé straně pevně danou ikonu aplikace Finder a na pravé straně ikonu složky Stahování a aplikace Koš. Ostatní ikony je možné dle potřeby přidávat, odebírat nebo přesouvat. Můžete si sem také podobně jako ve Windows přidat aplikace které často používáte a chcete je mít po ruce pro rychlé spuštění. Do Docku se také automaticky přidají ikony aplikací které jsou spuštěny. Aplikaci která je spuštěná poznáte v Docku tak, že pod její ikonou je malá černá tečka. Můžete si zvolit i umístění Docku, kdy si můžete vybrat z možností vlevo, dole (výchozí nastavení), vpravo. V následujících odstavcích si ukážeme jak si Dock přizpůsobit.

Dock_default

Nastavení Docku

Nastavení Docku je možné provést z Předvoleb systému kde vyberete aplikaci Dock. Ve výchozím nastavení je velikost Docku poměrně velká a dle mého zabírá zbytečně moc místa, zejména pokud nemáte nastaveno aby se automaticky schovával. Já jsem si provedl následující nastavení:

  1. Zmenšení velikosti Docku na cca 1/3 původní velikosti
  2. Zvětšení ikony při najetí
  3. Minimalizovat okna do ikony aplikace
  4. Automaticky skrývat a zobrazovat Dock

A jak na to?

  1. V menu klikněte na ikonu  a vyberte položku Předvolby systému…
  2. V dialogovém okně zvolte Dock a proveďte požadovaná nastaveni

Dock_setting

Dock

Velikost Docku je možné změnit i tažením myši a to tak, že najedete myší na dělící linku vlevo od složky stahování, kurzor se změní na ikonu šipky ↕︎ nahoru a dolů, klepněte levou myší a posunete nahoru nebo dolů.

Přidání aplikace do Docku

Aplikace které používáte často si můžete přidat do Docku aby jste je měli po ruce pro rychlé spuštění. Aplikaci přidáte následujícím způsobem

  1. V Docku klikněte na ikonu Launchpadu
  2. Z Launchpadu přetáhněte požadovanou aplikaci do Docku

Pokud chcete ponechat v Docku aplikaci, která je právě spuštěna klepněte na její ikonu v Docku pravou myší a vyberte položku Volby – Ponechat v Docku.

Přidání složky nebo souboru do Docku

Používáte nějakou složku nebo soubor často? Přidejte si je do Docku pro jednodušší přístup.

  1. Spusťte aplikaci Finder
  2. Najděte požadovanou složku nebo soubor a přetáhněte ji do Docku

Odebrání aplikace, složky nebo souboru z Docku

Pokud chcete nějakou položku z Docku odebrat, vytáhněte její ikonu z Docku nahoru směrem na plochu. Odebráním položky z Docku nedojde k jejímu odebrání z počítače, ale na svém původním umístění zůstane. V Docku jsou umístěni pouze zástupci na původní umístění položky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *