Odinstalace AVG pro Lotus Domino

V současné době připravuji servery Lotus Domino k přesunu na Win 2003 Server a migraci na verzi 8. Jedním z kroků které bylo potřeba udělat byla odinstalace AVG pro Lotus Domino ze současných serverů verze 6.5.4.

Vzhledem k tomu, že se jedná o několik serverů které jsou na stejné verzi serveru Domino a se stejnou verzí AVG očekával jsem že se všechny servery budou po odinstalaci chovat stejně. Jak jsem ovšem později zjistil byla to chybná doběnka.

Jako první pro odinstalaci byl vybrán serveru který v případě problému není krytický pro provoz.  Vzhledem k tomu, že tasky AvgScan a AvgMail byly spouštěny po startu serveru na základě programových dokumentů v Domino Directory, nastavil jsem tyto dokumenty na DISABLED a vypnul server. Následně kolega provedl odinstalaci AVG pro Domino a spustili jsme servery. Vše se zdálo být v pořádku a tak jsme stejný způsob uplatnili i na další tři servery.

Bohužel jak jsem zjistil, druhý den ráno na jednom serveru nastal problém i přes to, že nebyla zobrazena žádná chybová hláška. Tato chyba spočívala v tom, že všechny maily, které obsahovaly přílohu nebyly doručeny. Když jsem se podíval do schránek routeru (mailn.box) byly všechny maily s přílohou ve stavu Waiting for AVG AntiVirus processing.

V tomto okamžiku jsem zažíval horké chvilky, na serveru kde je AVG odinstalované jsou ve schránkách routeru drženy maily s hláškou Waiting for AVG AntiVirus processing.

Vyzkoušel jsem tedy

 1. Restart routeru – nepomohlo
 2. Restart serveru – nepomohlo
 3. Vypnutí serveru – Smazání souborů mailn.box (nejhorší bylo chytnou okamžik kdy v souborech nebude žádná pošta) – zapnutí serveru

Nic z výše uvedených bodů nemělo úspěch a to jsem mezi tím musel všechny maily ručně uvolňovat přes Resend All Dead Messages To Originally Intended Recipient.

Potom jsem si vzpomněl, že „držení“ pošty v mail.box zajišťuje nějaká knihovna, ale kdybych tak věděl jak se knihovna jmenuje.

Následovalo další hledání a zjišťování

 1. Prohlédnul jsem programové a datové adresáře serveru Domino na všech serverech kde bylo AVG pro Domino odinstalováno
 2. Zjistil jsem že na všech serverech zůstaly soubory a databáze po AVG a jeden ze souborů byl navghook.dll
 3. Následovalo porovnávání serverových souborů notes.ini a hledání všeho so připomíná AVG a tady jsem našel zásadní rozdíl. Na serveru kde se problém nevyskytoval byly parametry

  NSF_HOOKS=
  AVGLang=0

  Ale na serveru kde se vyskytoval uvedený problém byly následující parametry

  NSF_HOOKS=avghook
  AVGLang=0
  CONSOLE_AVG_7=120 300 7 191 207 963 602

 4. Vypnul jsem tedy server a upravil „problémové“ parametry
 5. Spustil jsem server a pošta začala chodit.

Nedalo mě to a pátral jsem dál a zjistil, že před odinstalací byl na bezproblémových serverech parametr NSF_HOOKS=avghook a na serveru kde se vyskytnul problém byl parametr NSF_HOOKS=navghook.dll,avghook 

A jaký je z toho závěr?

Není mě jasné pro na jednom serveru byl parametr NSF_HOOKS ve tvaru NSF_HOOKS=navghook.dll,avghook. Po odinstalaci AVG pro Domino je vhodné:

 • zkontrolovat parametry v notes.ini zda se vše odebralo
 • pravděpodobně ručně odebrat z programového adresáře soubory navgscan.exe, navgmail,exe, navghook.dll
 • pravděpodobně ručně odebrat z datového adresářendatabáze avglog.nsf, avgvirus.nsf, avgsetup.nsf, avglog.ntf, avgvirus.ntf, avgsetup.ntf
 • myslím si že z notes.ini by bylo moné rovněž odstranit níže uvedené parametry, jejichž význam jsem nikde na webu nenašel
  AVGLang=0
  CONSOLE_AVG_7=120 300 7 191 207 963 602

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *