Jak na winmail.dat

Občas dostanu od uživatelů, případně na školení od studentů dotaz „Přišel mě email s přílohou winmail.dat, která nejde oteřít. Co mám dělat?“. Nastat mohou dvě situace:

 • uživatel dostane email, který obsahuje normálně čitelný text zprávy, ale místo přílohy např. dokumentu wordu obsahuje přílohu winmail.dat.
 • uživatel dostane email, který neobsahuje text vůbec a jediné co v něm je je souboru winmail.dat.

Příčinu tohoto problému nehledejte na vaši straně, jako na straně příjemce, ale na straně odesílatele zprávy. Soubor winmail.dat je zabalený email který byl odeslaný ve formátu Outlook RTF a jiný poštovní klient než Outlook si s tímto formátem nedokáže poradit. Za všechno (nejčastěji) může nastavení kontaktů odesílatele v Outlooku. Ten má u kontaktu ve svém adresáři nastaveno aby tomuto adresátovi odesílal emaily ve formátu Outlook RTF.

Možnosti jak problematiku řešit jsou následující:

bohužel problematiku většinou řeší příjemce a ten může použít některou z následujících možností:

 • kontaktovat odesílatele zprávy aby si vypnul odesílání zpráv ve formátu Outlook RTF u vašeho kontaktu a poslal Vám mail znova. Pokud to není nstaveno „natvrdo“ na serveru
 • uložit přílohu winmail.dat na disk a pomocí WMDecode ji rozbalit
 • uložit přílohu winmail.dat na disk a pomocí SW Winmail Opener 1.2
 • použít Java agenta, který spracuje vybrané dokumenty, vytvoří jejich kopii a soubor winmail.dat do této kopie rozbalí. Kód agenta je na webu NSFTOOLS a problematice winmail.dat se věnuje příspěvěk Converting Winmail.dat Files In Your Mail
 • vytvořit mail-in databázi do které uživatel pošle email které mu přišly s přílohou winmail.dat v této mail-in databázi dojde k rozbalení a odeslání zpět uživateli v čitelném stavu. Tato databáze je jako projekt na webu OpenNTF.org odkud je možné ji stáhnou a nhasadit na mail server ve firmě.

Související články

Jak neposílat z Outlooku příjemcům WinMail.dat
XFOR: Jak zabránit odesílání souboru Winmail.dat

10 komentářů k „Jak na winmail.dat“

 1. Pani co mi Winmail poslala je zřejmě ještě více mimo než já po obdržení zprávy. Otevíral jsem soubor ve třech nástrojích a… nic 🙂

  [Odpověď]

  MaHa Odpověď:

  No, osobně bych doporučil kontaktovat odesílatele aby Vám odeslal email ve standardním formátu a ne v nativním formátu MS Outlook.

  [Odpověď]

 2. Je zajímavé, že ještě dnes (2013) má takové problémy schránka na centrum.cz. Na seznam, nebo quick přijde zpráva v pořádku. Takže chyba nebude asi na straně odesílatele.

  [Odpověď]

  MaHa Odpověď:

  No jak moc je tento problém aktuální ještě dnes nevím, článek je z roku 2004 a do dnešních dnů se mohlo hodně změnit. To ale nic nemění na mém názoru, že pokud nějaký systém odesílá do internetu emaily ve svém proprietárním formátu a ostatní si s tím neporadí, tak to je problém odesílatele a ne příjemce.

  Pravdou je, že hodně mailových serverů integrovalo funkcionalitu převodu proprietárního vormátu Outlook RTF, tak aby ho svým uživatelům dokázali zobrazit. Jedním z takových serverů je i IBM Domino od verze 7. Osobně by mě zajímalo zda někdy MS Exchange dokáže pracovat s proprietárním formátem emailů IBM Domino.

  [Odpověď]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *