Jak být v Lotus Notes přihlášen dvěma ID

Občas dostanu otázku zda je možné nějak dosáhnout nastavení kdy bude správce mít možnost být v Lotus Notes přihlášen svým osobní ID, kde má práva, který vycházejí z jeho pracovní pozice, oddělení, zařazení na projektech, … a současně pomocí ID administrátora, které mu umožní dělat správu systému aniž by se musel stále přehlašovat.

Byť to není oficiálně podporovaná konfigurace a může se stát, že něco přestane fungovat, tak to nastavit jde a úspěšně to již několik let používám. Celé kouzlo je v tom, že si uděláte druhou kopii datového adresáře, kterou budete používat pro práci pod administrátorským ID.

Jak na to?

 1. Nainstalujte a nakonfigurujte požadovanou verzi Lotus Notes
 2. Udělejte kopii datového adresáře a vhodně (libovolně) pojmenujte
 3. Z programového adresáře překopírujte soubor notes.ini do datového adresáře vytvořeného v bodě 2.
 4. Zkopírovaný notes.ini otevřete pro úpravy a upravte hodnotu parametru “Directory=” tak, aby obsahovala cestu k datovému adresáři z bodu 2
 5. Vytvořte zástupce na soubor nlnotes.exe
 6. Otevřete vlastnosti tohoto zástupce a upravte obsah položky “Cíl:” tak, že za nlnotes.exe doplníte mezeru a do uvozovek uvedete cestu k souboru notes.ini z bodu 4.
 7. Nakopírujte příslušné ID pro použití
 8. Upravte locations dokumenty v lokálním seznamu adres

Pro úspěšné spuštění obou “instancí” současně je důležité aby jste prvně spustili Lotus Notes klienta prostřednictvím standardního zástupce a jako druhou “instanci” potom klienta přes nlnotes.exe.

Nevýhody na které jsem při spuštění dvou “instancí” narazil jsou následující:

 • Dojde k vypnuté funkce “Jedno přihlášení do Lotus Notes” – služba běžící ve Windows a umožňující automatické přihlášení do Lotus Notes stejným heslem jako máte ve Windows
 • Kopie linku na databázi, pohled nebo dokument z jedné instance není možné vložit do email odesílaného z druhé instatnce. Pozn.: Kopie textu takto přenášet možné je.
 • Klient spuštěný pomocí nlnotes.exe je ve verzi Basic
 • Při spuštění dvou “instancí” Lotus Notes není možné spustit Lotus Domino Designera
  Na webu IdeaJam je námět aby možnost být přihlášen uživatelským i administratorským ID současně byla oficiálně podporována. Pokud je pro Vás tato problematika aktuální, tak pro ni můžete hlasovat. Odkaz je zde.

2 komentáře k „Jak být v Lotus Notes přihlášen dvěma ID“

 1. Do designera i administratora je mozne se z obou „instalaci“ dostat v LN 7. (sama pouzivam = provereno). Navic u LN7 neni problem s rychlosti (nezerou tolik pameti)ani s basic verzi druheho klienta 🙂

  [Odpověď]

  MaHa Odpověď:

  V LN 7 to jde, protože tam je vše ještě v „klasickém starém“ klientu, ale od okamžiku kdy je designer eclipsový, tak to již nejde. Nebo alespoň v mém případě ne.

  Pokud spustím Standard klienta bežným způsobem a potom druhou „instanci“ přes nlnotes.exe, tak ani v jedné instanci nespustím designera.

  [Odpověď]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *