IBM Notes 9 – Nové možnosti vyhledávání nejen v emailech

Vyhledávání toho nepřineslo zase až tak moc nového, ale protože jsem zjistil, že hodně uživatelů nemá o možnostech vyhledávání příliš jasno, tak se zde podíváme i na věci které byly už i ve starších verzích.

Vyhledávací pruh

Do verze 8.x přibyl vyhledávací pruh který zadanou frázi nativně vyhledává v právě otevřené databázi a dokumenty zobrazí ve výsledcích hledání.

image

Pokud chcete hledat jinde než v uvedené databázi, můžete cíl hledání změnit přes nabídku zobrazenou po kliknutí na šipečku před polem pro zadání hledaného textu.

Zde je jedna změna po které uživatelé volali. Nově můžete zvolit vyhledávání v poště i archivu a to je možnost která v předchozích verzích nebyla, uživatelům chyběla a volali po ní.

image

Napadlo Vás, že by bylo fajn mít možnost přidat si do seznamu další Notes databáze a vyhledávat v ních aniž byste je museli prvně otevřít? Tato možnost existuje a je k dispozici již od Notes 8. Stačí požadovanou databázi otevřít, kliknout na šipečku před vyhledávacím pruhem a u dané databáze zvolit “Always Show Search List…” Následně již stačí vybrat databázi ze seznamu a můžete hledat aniž byste ji museli mít otevřenou.

Pokud se rozhodnete, že chcete některé z položek skrýt nebo odebrat, můžete tak učinit přes menu File – Preferences… – Search – Search List a zrušte zaškrtnutí u položek které chcete skrýt nebo pomocí tlačítka Remove je odeberte.

image

Hledat podle obsahu sloupce

Vyhledání emailů je věc zcela běžná a většinou hledáme emaily podle odesílatele nebo podle předmětu. Troufnu si říci že ve většině případů hledáte způsobem, že seřadíte emaily podle dané sloupce, začnete psát několik počátečních znaků a dáte Enter.

Notes 9 přináší úpravu dialogu Find, který se zobrazí v okamžiku kdy v pohledu začne psát. Tento dialog byl rozšířen o položku “Find in”, kde můžete vybrat ve kterém sloupci chcete zadanou frázi hledat. Dalším vylepšením je, že podle hodnoty pole “Find in” se upraví možnosti pole “Starts with”. Pokud např. budete hledat ve sloupci datum, bude v poli “Starts with” možné vybrat datum, pokud budete hledat ve sloupci Who bude se při psaní jména nabízet nabídka jmen.

imageimageimage

Pokud pro vyvolání dialogu Find použijete nabídku z menu nebo klávesovou zkratku Ctrl+F bude zobrazen dialog umožňující zadat další parametry.

image

Pro hledání dle odesílatele nebo předmětu stojí za zmínku i funkce, která je dostupná již v Notes 8. Klikněte pravou myší na libovolný email od hledaného odesílatele nebo obsahující hledaný předmět a z dialogového menu vybrat podle potřeby Search – By Sender nebo Search – By Subject. Po kliknutí na jednu z uvedených možností bude vytvořen vzorec pro fulltextové hledání a zobrazeny výsledky.

image

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *