IBM Domino mail na mobilním zařízení

Na otázku „Je možné přistoupit k emailu na IBM Domino serveru z mobilního zařízení“ je jednoduchá odpověď. ANO, součástí licence IBM Notes / Domino je i licence pro přístup uživatelů z mobilních zařízení, ale přístup nefunguje automaticky. Všechno ale záleží na konfiguraci daného prostředí a bezpečnostní politice konkrétní organizace. Nedá se tedy říci, že pokud je ve firmě používáno IBM Notes / Domino prostředí, tak že zaměstnanci mají automaticky přístup k emailu z mobilních zařízení. Správce serveru to musí nakonfigurovat.

Z pohledu produktu je možný přístup dvěma způsoby:

  • s využitím IBM iNotes
  • s využitím IBM Notes Traveler

Možností jak to udělat z pohledu architektury je více, ale o tom někdy později.

IBM iNotes

Jedná se v podstatě o přístup přes webové rozhraní serveru IBM Domino (ano server IBM Domino je i webový server). Pokud je na serveru spuštěna HTTP služba, tak takřka z libovolného web browseru je možné přistoupit k emailové schránce a to jak z mobilního telefonu, tabletu nebo počítače/notebooku. Vždy bude rozhraní vypadat trochu jinak díky optimalizaci pro zvolenou platformu. Přístup přes IBM iNotes je s výhodou možné využít pro práci s emailem i v rámci firmy. V případě, že si zaměstnanci vystačí s emailem (nepotřebují pracovat s dalšími aplikacemi prostředí Notes), tak může být IBM iNotes vhodná volba.

iNotes z iPhone

iNotes z iPhone

iNotes z iPhone

iNotes z iPhone

iNotes z iPhone

iNotes z iPhone

 

 

 

 

 

 

Pozn. mimo téma:
Pokud potřebujete aby zaměstnanci používali Notes aplikace, ale nechcete instalovat plného IBM Notes klienta, podívejte se na IBM Notes browser plug-in. Kombinace IBM iNotes a IBM Notes browser plug-in může být to co hledáte.

IBM Notes Traveler

Pro využití této možnosti přístupu k emailu z mobilních zařízení je potřeba instalace aplikace na IBM Notes Traveler na server IBM Domino a pokud je mobilní zařízení provozováno na operačním systému Android, tak je potřeba instalace klienta i na mobilní zařízení.

Na rozdíl od IBM iNotes Vám IBM Notes Traveler umožní synchronizaci emailů, kalendáře, kontaktů a úkolů do mobilního zařízení. Období za kolik dnů zpětně se budou položky do telefonu synchronizovat si může uživatel nastavit a mít tak v telefonu třeba pouze tři poslední dny. Kratší období ušetří nároky na prostor v telefonu a současně i minimalizuje nároky na HW.

Mezi podporovaná mobilní zařízení patří v současné době ty s operačním systémem Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry 10. Na těchto zařízeních je Traveler schopen vynutit i některé bezpečností prvky, které se ale liší podle toho co umožňuje daná verze operačního systému nebo jeho modifikace výrobcem telefonu.

V případě, že si výše uvedené možnosti chcete pouze vyzkoušet, tak se neváhejte registrovat na server http://greenhouse.lotus.com a vyzkoušet co Vás zajímá. Registrace na server je zdarma a odesílání a příjem emailů je možné vyzkoušet i na adresy v internetu ne pouze internet na Greenhouse.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *