Co je Ytria Tools for Lotus Notes

V článku o replikaci jsem se zmínil o možnosti řešení replikačních konfliktů prostřednictvím nástroje scanEZ od společnosti Ytria. Než tento nástroj budeme moci použít, musíme ho nainstalovat. Hned na začátek musím říci, že se nejedná o produkt který je zdarma a ani o produkt který by byl zrovna levný. Ovšem je potřeba také zmínit, že se jedná o produkt, který dokáže ušetřit hodně času a zjednodušit práci.

Kompletní informace o nástrojích Ytria můžete získat na českém nebo anglickém webu (ten anglický obsahuje více informací). Pojďme ale postupně.

O Ytria nástrojích jsem se zde již dříve zmínil v několika článcích. Ať to ale máme vše pěkně pohromadě pojďme si to zopakovat.

Jedná se o sadu osmi nástrojů, které jsou zaměřené na práci s databázemi v Lotus Notes. Jak jsem uvedl výše nejedná se zrovna o levný produkt, ale na druhou stranu si každý může vybrat co potřebuje a nemusí kupovat vše.

Nástroje jsou rozděleny do tří skupin podle toho na jakou cílovou skupinu jsou zaměřeny:

 • EZsuite admin – obsahuje nástroje pro administrátory Lotus Domino serverů zaměřené na správu databází.
 • EZsuite dev – obsahuje nástroje pro vývojáře databází, které jim umožní rychleji vykonávat některé činnosti při vývoji a dokončování databází
 • EZsuite complete – kompletní balík obsahující všechny nástroje z výše uvedených skupin
 • Mimo výše uvedených skupin je možné pořídit pouze konkrétní produkt, který chcete používat a platit tak skutečně pouze za to co budete používat.

V nabídce jsou lákavé licenční modely, které mohou být zajímavé v případě jednorázové potřeby použití. Více už ale na oficiálních stránkách nebo možná ještě lépe u českého zastoupení, kterým je firma Actis, s.r.o. a kontaktní osobou pan Václav Ševčík.

Jak se instaluje

Vlastní instalace není nijak komplikovaná. Z webu si stáhneme instalační balíček v zipu, který ale obsahuje Lotus Notes databázi. Jak je uvedeno výše je možné stahovat buď kompletní balík, dílčí balíčky zaměřené na vývoj či administraci nebo jednotlivé nástroje. Tak jdeme instalovat:

 1. Stáhneme požadovaný instalační balíček, já jsem si stáhnul EZsuite complete rozbalil jsem ho do datového adresáře klienta Lotus Notes
 2. Spustíme Lotus Notes a otevřeme databázi EZ Suite – Installation Database (9.1.3) s názvem souboru YtriaEZSuite.nsf
  image
 3. V otevřené databázi klikněte na tlačítko Sign Database with Current ID (Optional) a následně na tlačítko Install. Pozn. pokud vynecháte podpis databáze bude po kliknutí na tlačítko Install zobrazen dialog pro uložení podpisu mezi důvěryhodné. Dále postupujte podle průvodce a podle toho zda máte produkt koupený nebo instalujete pouze Lite verzi.
  image

Poznámky:

 • Pokud jste stáhli kompletní instalační balíček, budete moci v průběhu průvodce vybrat které nástroje budete instalovat
 • Pokud nemáte produkt zakoupen, tak instalujete pouze Lite verzi. V takovém případě, až se objeví tlačítko Activate…, klikněte na něho bez zadání aktivačních klíčů
 • Na závěr budete vyzváni k zadání již existujícího loginu a hesla nebo vytvoření nového účtu.
 • Více informací k instalaci je v článku Installation FAQ na oficiálním webu.
 • V případě, že vše proběhlo jak mělo, tak po restartu Lotus Notes bude zobrazen panel nástrojů Ytria

image

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *