14 dní s Nokií 9500

Po tom co jsem byl nadšen ze zapůjčené Nokie 9210i jsem se sice trochu zapotil, ale povedlo se mě získat k zapůjčení Nokia Communicator 9500.

Již po několika okamžicích používání je jasné že pokud budu pořizovat Communicator, bude to Nokia 9500. To co mě chybělo v předchozí verzi, Bluetooth a GPRS již Nokia 9500 má a navíc má i WiFi a EDGE.

Prostředí

Operační systém Symbian S60 který byl v 9210i je nahrazen novějším Symbianem S80.

Klávesnice

Rozložení klávesnice je jiné než bylo na 9210, ale podstatným rozdílem je skutečnost, že tlačítka jsu těsně vedle sebe. Lidé kteří mají silnější prsty budou mít asi problémy, ale to není můj případ. Co mě ale vadí podstatně více je skutečnost, že klávesnice není podsvícena a tak psaní za šera nebo tmy je problematické a je potřeba si „svítit“ displejem.

Práce s zprávami

Aplikace pro práci s emaily a SMS zprávamy nedoznala žádné změny (slespoň na mě to tak působí), ale jak jsem již psal u 9210i je zde vše co potřebuji. Podporovány jsou POP3, IMAP4 a SMTP protokoly.

Telefonování

Hned na začátek uvádím, že komunikátor nevibruje. Toto je nepříjmené zejména pokud si nastavíte tichý režim.

Stejně jako u modelu 9210i je na venkovním telefonu možné provádět pouze omezené operace a tak stejně jako dřív jsem si i u N9500 zvyknul provádět všechny operace z otevřeného stavu na vnitřním displeji.

Aplikace

V základu opět nechybí žádná podstatná aplikace a tak bych se obešel bez nutnosti něco instalovat. Chtěl jsem ale telefon otestovat a tak jsem vyzkoušel ICQ pro možnost komunikace když nejsem zrovna u počítače a fungoval skvěle.

Synchrnizace

Synchronizace s Lotus Notes prostřednictvím PC Suite je zcela bezproblémová a díky odděleným položkám pro jméno a příjmení nedochází ke špatnému poskládání jména jako tomu je u běžných telefonů Nokia.

Současně telefon bezproblémů podporuje mailové adresy v kontaktech ve fromátu RFC 822 např.: „“Novak, Pepa“ <novak@domena.cx>“   a tak není problém používat defaultní internetové adresy z Lotus Notes.

Závěr

Tento Communicator je přesně to co chci. Sice to není žádný krasavec, ale osobně praktičnost a funkcionalitu před designem a tady si myslím že se jedná o skvělé zařízení.

Další funkce které telefon podporuje, ale z pohledu pracovního nástroje je nepovažuji za nutnéje:

  • možnost přehrávání MP3 souborů
  • přehrávání videí
  • větší paměť, nyní má communicator 80 MB
  • možnost přehrát AAC souborů
  • vestavěný fotoaparát

Co se týká vyhovění požadavkům které na nástupce Pocket LOOXe kladu, myslím si že tento přístroj vyhověl naprosto všem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *