Komunikátor už nějakou dobu aktivně používám a tak si dovolím napsat malé hodnocení aby tohoto přístroje z méh opohledu.
Na stole mám krabici, která není o moc větší než krabice od běžného telefonu a ve svých útrobách neschovává žádný extrémně velký a těžký komunikátor. Když ho vybalíte, zjistíte že se v podstatě rozměrem a váhou příliš neliší například od Nokie 6310.
Velikost a hmotnost jsou také hlavním bonusem Nokie 9300 proti ostatním komunikátorům od Nokie. Rozměry nového komunikátrou jsou 132 x 51 x 21 a váží 167g. Pro porovníní, zmiňovaná Nokie 6310 má rozměry 129 x 47 x 21 a váží 111g.
Podívejme se na Nokii 9300
Stejně jako u předchozích komunikátorů se jedná o konstrukci která má dva displeje a dvě klávesnice.
Na přední straně je trochu netradičně umístění infra port, na spodní straně je konektor pro nabíječku a systémový konektor pro připojení telefonu k počítači prostřednictvím datového kabelu, nebo pro připojení do kolíbky.
Na přední straně v horní části je umístěno tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Pod displejem je navigační prstenec s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Alphanumerická klávesnice je standardního rozložení jako na běžných telefoneh Nokia.
Vnější klávesnice a displej
Jedná se o klasický TFT displej s rozlišením 128 x 128 bodů, který dokáže zobrazit 65 tisíc barev. S ohledem na to, že se nejedná o hlavní diplej tak tojsou hodnoty dostačující.
Vnější klávesnice má klasické rozložení kláves jako jsme zvyklí z jiných telefonů této značky, ale dost mě překvapilo jak se klávesy vyklají. Jejich vůle v uložení je na můj vkus až přiliš velká a nenapadá mě žádný důvod proč tomu tak je. U předchozích komunikátorů bylo její zpracování lepší.
Výše jsem se zmiňoval o směrovém prstenci s potvrzovací klávesou uprostřed. Tento prstenec i potvrzovací tlačítko má podstatně lepší uložení než ostatní klávesy a tak jeho použitíje přesné. Směrový prstenec má pro každý směr přiřazenu jednu funkci. Směrem dolu se dostanete do adresáře, doprava se dostanete do přijatých SMS a směrem doleva se dostanete do editoru zpráv.
Podsvícení klávesnice je bílé a ve tmě dobře čitelné.
Vnitřní klávesnice a displej
Na rozdíl od předchozích komunikátorů, které měly pro otevření displeje zarážku, je 9300ku možné otevření do 180°, komunikátor tak může ležet rovně na stole. Bohužel pokud je displej otevřen o více jak 90° má přístroj tendenci přepadávat. V reálu jsem při práci na stole používal otevření výhraděn do 180°.
Displej je opět typu TFT, ale tentokrát o velikosti 97 x 31 mm s rozlišením 640 x 200 bodu a možností zobrazit 65 tisíc barev. Stejně jako u předchozích komunikátorů se jedná o displej který není dotykový, ale i tak je ovládání velice pohodlné díky funkčním klávesám na pravé straně displeje.
Displej mě připadá dobře čitelný a jeho podsvícení je možné nastavit v pěti krocích pomocí vnitřní klávesnice.
Vnitřní klávesnice má rozložení QWERTY a i přes její poměrně malé rozměry (tlačítka těsně vedle sebe) se mě na ní dobře píše. Klávesnice má čtyři řady kláves a tak psaní českých znaků je pohodlné, protože každý český znak má vlastní klávesu v hodní řadě. Podobně jako na notebooku.
Na klávesnici mě vadí dvě zásadní věci. První, na kterou se ale po čase dá zvyknout je klávesa pro “tečku” a “čásrku” na levé straně od mezerníku. Druhou, která stěžuje psaní v noci je skutečnost, že vnitřní klávesnice není podsvícená.
Někomu by mohla vadit takřka nulová odezva kláves při zmáčknutí, žádné cvaknutí, žádný odpor. Toto se dá eliminovat zapnutím zvukové odezvy kláves, kterou je možné samostatně zapnout pro vnitřní a vnější klávesnici.
Prostředí a nastavení
Telefon běží na OS Symbian 7.0s S80 2nd což je systém, který mě osobně vyhovuje více než Windows Mobile který je v jiných PDA.
Nastavení telefonu je potřeba provádět z jeho otevřeného stavu, protože přes vnější displej je přístup pouze k omezenému okruhu funkcí.
Základní obrazovka je pracovní plocha s ikonami, které zastupují přímo aplikace nebo odkazují do další složky.
Sympatické je že na displeji jsou v levém sloupci, vedle aktivní pracovní plochy, stále zobrazeny hodiny, síla signálu a stav baterie. Pravý sloupec potom zobrazuje akce, které jsou přiřazeny funkčním klávesám vedle displeje a jejichž význam se mění podle aktuálního stavu.
Spojení s okolím
Tady bych měl snad pouze jednu výhradu a to absenci Wi-Fi. Pro komunikaci s okolím se tak musíte smířit pouze s Bluetooth, GPRS a EDGE. Pro připojení k internetu nebo práci s emailem tak budete potřebovat datová tarif.
Práce s emailem
Položky pro email, SMS a MMS jsou sloučeny do jedné aplikace “Zprávy”, která je ale dále dělena podle jednotlivých typů zpráv. Nepletou se vám tak emaily mezi SMS zprávy.
Pro práci s emailem je možné nastavit přístup přes POP3 nebo IMAP. Pro odesílání pošty je možné nastavit SMTP všetně možnosti ověření SMTP.
V dalších nmožnostech nastavení emailu potom můžete zvolit jak velké zprávy mohou být staženy, zda se bude stahovat celá zpráva nebo jen hlavička, je zde možnost definice podpisu a několik dalších nastavení.
Bohužel v nastavení není možnost (nebo jsem to nenašel) nastavit interval stahování pošty a tak se jednou za čas musíte připojit a poštu stáhnout ručně, škoda.
Kalendářem, úkoly, kontakty
… tedy apliakce které většina lidí požaduje synchronizovat s tím co má v počítači. Tady je velké plus to, že Nokia ve svém programu Nokia PC Suite podporuje synchronizaci s Lotus Notes a tak uživatelé, kteří používají tento systém, nemají další problém jak mobilní zařízení synchronizovat.
Synchronizaci Nokie s Lotus Notes používám už řadu let a tak toto nanstavení nebylo nic složitého. Na komunikátorech je příjmená ta věc, že pro kontakt mají samostatně položku pro jméno a samostatně položku pro příjmení a tak se při synchronizaci přenese vše jak má.
Stejně tak synchronizace úkolů a kalendáře přes PC Suite je bezproblémové. Nastavit se dá jak dlouho dozadu a do předu se budou položky synchronizovat a je možné i vybrat zda se bude synchronizovat s databází která je na Domino serveru nebo její replikou na lokálním počítači.
Naplnánovat můžete i pravidelnou synchronizaci v časovém internvalu poku dje telefon připojen k počítači a automatickou synchronizaci ihned po připojení k počítači.
Propojení komunikátoru a počítač je možné realizovat jak přes Bluetooth tak přes datový kabel a ani v jednom případě jsem nezaznamenal problémy.
SMS zprávy
Je možné psát i čísta jak na vnitřní tak na vnějsí klávesnici. Psaní SMS zprávy při zavřeném telefonu má ovšem svoje ALE, není totiž možné použít T9. Pro psaní SMS se mě tak více osvědčilo telefon otevřít a použít vnitřní klávesnici.
Při psaní na vnitřní klávesnici určitě oceníte mimo jiné i možnost zadat datum a čas kdy se má zpráva odeslat. Je tak možné si nachystat zprávy a nastavit jim datum a čas odeslání.
Telefonování
Zde asi není mnoho rozdílu proti běžným telefonům. Co člověk ocení je že při otevřeném telofonu se hovor přepně na hlasitý a můžete tak během hovoru používat další aplikace. Vyhledávání v kontaktech při otevřeném komunikátoru používý diakritiku zatím co při zavřeném není potřeba.
Webový prohlížeč
Podle toho co jsem našel na internetu tak komunikátoru používá prohlížeč Opera, který nokia integrovala přímo do Symbianu. Umožňuje zobrazit HTML, XHTML, WML a Flash s nekomprimovanou grafikou.
Pohyb kurzoru po displeji je řešen pomocí vícesměrového tlačítka, kterým nasměrujete kurzor na dané místo a zmáčkuntím tlačítka provedete klepnutí na odkaz.
Multimédia
Komunikátor diponuje i vábavou pro “zábavu”. Najdete zde přehrávač MP3 souborů, RealPlayer který umožní přehrávat nejen stramové vide, ale i formáty 3GP a MP4. Stačí tedy na paměťovou kartu, kterou je možné do přístroje vložit, nahrát firm či hudbu a o zábavu máte postaráno. V balení s telefonem je pamětová MMC karta o kapacite 128 MB.
Kancelářské aplikace
V komunikaci s MS Office jsem nenarazil na problém. Dokumenty vytvořené v notebooku jsem překopíroval do Nokie, proběhla konverce a vše bylo bez problému čitelné. Stejně se to chovalo i cestou zpět. Dokument vytvořený v Nokii jsem odeslal mailem a otevřel ve Wordu v notebooku.
Problém nebyl ani s diakritikou a tak když jsem psal někde na jednání poznámky nebo zápis z jednání mohl jsem jej zůčastněným odeslat ihned po jeho ukončení.
Stejně tak nebyl problém ani s Excelem nebo PowerPointem Práce s dokumentem z notebooku v komunikátoru a opačně byla bez zásadních problémů.
Závěrečné hodnocení
Co říci závěrem. Pro mě telefon splnil to co jsem od něho očekával. Absenci Wi-Fi jsem zatím nijak nepocítil a absenci fotoaparátu už vůbec ne.
Jediné co mě na telefonu opravdu chybý je absence vybračního vyzvánění, tu bych u toho telefonu na jedníních ocenil.