BlackBerry Bold 9000 – hodnocení po měsíci používání

Níže uvedený článek popisuje moje zkušenosti s BlackBerry Bold 9000 po cca měsíci používání a vyjadřuje pouze můj pohled a můj názor, tak jak jsem si ho udělal během této doby.

Popisovaný kus měl poslední verzi firmware a byl připojen na BlackBerry Enterprise Server a firemní email na serveru Lotus Domino 6.5.4FP2.

V prosinci 2008 se mě do rukou dostalo zařízení BlackBerry 9000 Bold. Záměrně říkám zařízení, protože se rozhodně nejedná pouze o telefon, ale o zařízení, které umí stejně dobře telefonovat jako i synchronizovat emaily, kalendář, úkoly, kontakty, pracovat s dokumenty, prohlížet web, poslouchat hudbu a spoustu dalších věcí.

Pojďme se na Bolda podívat

Po otevření krabice máte před sebou černého elegána o rozměrech 144 x 66 x 13 mm a váze 134 gramů což jsou rozhodně akceptovatelné rozměry vzhledem k jeho určení.

Na přední straně přístroje je displej s rozlišením 480 x 320 pixelů a úhlopříčce 2,6“, který dokáže zobrazit 65000 barev, ve spodní části je plnohodnotná QWERTZ klávesnice.

Mezi displejem a klávesnicí jsou klávesy pro přijetí a ukončení hovoru, krok zpět, BB klávesa pro vstup do menu a v prostřed je umístěn track-ball pro pohybování v menu.

Nad displejem je reproduktor a indikační dioda která vás infromuje o přijaté zprávě, stavu baterie a zapnutém bluetooth. Těsně vedle diody je senzor pro řízení podsvícení displeje v závislosti na okolním osvětlení.

Pravá strana obsahuje tlačítko pro ovládání hlasitostí a jedno programovatelné tlačítko, kterému je možné přiřadit libovolnou aplikaci z BlackBerry.

Levá strana je od shora osazena 3,5 mm konektorem jack který umožňuje připojit libovolná sluchátka bez nutnosti redukce, MicroUSB konektorem který slouží pro připojení nabíječky nebo datového kabelu (nabíjení probíhá i po připojení k USB počítače), programovatelné tlačítko kterému je možné přiřadit aplikaci která je instalovaná v BlackBerry a dále je zde slot pro paměťovou MicroSD kartu.

Zadní strana přístroje je tvořena plastovou skořepinou, která je potažena kůží a v horní části obsahuje otvor pro fotoaparát a „blesk“. Pod touto skořepinou je schovaná baterie a SIM karta.

Na horní straně je umístěno tlačítko Mute, které je možné použít k vypnutí zvonění při příchozím hovoru (velmi oceňuji obzvlášť pokud jsem na jednání a BlackBerry mám v pouzdře) nebo jeho dlouhým podržením k přepnutí do pohotovostního režimu.

Prostředí a nastavení

Operační systém zařízení BlackBerry je zcela odlišný od běžných telefonů, „chytrých“ telefonů ale i PDA zařízení. Nevýhodou je skutečnost že chvíli trvalo než jsem si zvyknul na ovládání a také rozšiřující aplikace nejsou dostupné v takovém množství jako tomu je u Symbianu nebo Windovs Mobile.

Plocha BlackBerry zobrazuje ve spodní části šest ikon na aplikace, které si uživatel může sám nastavit. Jedná se o první řadu z menu do kterého se dostaneme klávesou BB a v němž si můžeme pořadí ikon upravovat.

Horní část displeje potom zobrazuje všechny důležité informace, stav baterie, sílu signálu, síť operátora do které jsem přihlášen, hodiny, datum, počet nepřečtených emailů, SMS zpráv a zmeškaných hovorů.

Samotné nastavení předvoleb je ale hodně obsáhlé a člověk se zde i po nějaké době lehce ztratí 🙁 .

Výhodu BB je že uživatel se nemusí zabývat podrobným nastavováním, ale nastavení může udělat administrátor a na dálku je přenést na všechna zařízení nebo jen na jedno konkrétní.

bb_plocha

Spojení s okolím

Pro datové přenosy je používáno GPRS, EDGE nebo 3G. Pro komunikace s dalšími přístroji je možné využít Bluetooth přes které je možné spárování s handsfree sadou, jiným telefonem, počítačem, …. nebo pomocí WiFi které je možné využit například pro přístup k internetu.

Po propojení zařízení s počítačem prostřednictvím USB je možné povolit připojení jako velkokapacitní zařízení. V počítači se vám potom zobrazí další dva disky jeden pro interní paměť s kapacitou 1GB a druhý pro SD kartu kterou máte v BlackBerry vloženou. Vyzkoušenou mám funkčnost s kartou SanDisk 4GB a 8GB.

Mobilní eMail

BlackBerry je zařízení jako stvořené pro mobilní email a vzhledem k technologii kterou používá je email ze schránky uživatele takřka okamžitě doručený na BlackBerry zařízení. O samotnou synchronizaci se stará BES server a uživateli tak odpadá starost o synchronizaci zařízení. Co mám ve schránce mám automaticky i v BlackBerry zařízení.

Se zprávami na BlackBerry je možné provádět standardní operace (přečíst, postoupit, odpovědět, smazat). V závislosti na nastavení je zpráva na zařízení automaticky stažena celá, pouze její část nebo jen její hlavička. Vždy se ale dá dotáhnout zbytek zprávy.

Elektronicky podepsané a šifrované zprávy jsou podporované. Bohužel v případě serveru Lotus Domino až od jeho verze 7.0. V případě starších verzí se pouze zobrazí že zprávy je šifrovaná, ale na její obsah se nedostanete 🙁 .

bb_email

Kalendářové služby

Synchronizace kalendářových položek a jejich správa je opět vzhledem k technologii naprosto bezproblémová. Vše je okamžitě přenášeno z BlackBerry na server a ze serveru na BlackBerry. Není zde problém využívat plánování času, ovšem s výjimkou rezervace místností a prostředků pro schůzku, delegováním obdržené pozvánky na jiné osoby nebo navržením jiného termínu.

Pohled do kalendáře je možný na den, týden, měsíc. Dále je zde možný pohled nazvaný „Program“, který pod sebou zobrazuje kalendářové položky.

bb_udalostbb_calendar bb_calendar_day bb_calendar_prog

Úkoly

Synchronizace mezi BlackBerry a serverem je opět bezproblémová. Úkoly je možné vytvářet pouze osobní (není možné přidělit úkol někomu jinému). Pokud Vám někdo úkol přidělí, můžete ho pouze označit jako dokončený :(. Funkcionalita jako v Lotus Notes kde je možné úkol přijmou, odmítnout, delegovat a navrhnout nový termín zde není.

bb_ukol

Seznam adres

Zde začíná trošku komplikace z pohledu synchronizace s kontakty v lokální adresní knize klienta Lotus Notes. Kontakty jsou na lokálním PC uživatele a BES je schopen synchronizovat jen to co je na serveru Domino.

Je tedy potřeba kontakty synchronizovat do poštovní schránky uživatele a z této schránky je BES schopen kontakty synchronizovat do BlackBerry.

Jednodušší je situace v případě kontaktů v serverové adresní knize. Tyto se nesynchronizují do BlackBerry, ale jsou přes funkci vyhledávání dostupné online přímo ze serveru Domino. Kontakt který byl již jednou vyhledán na  serveru Domino se potom nabízí v seznamu na BlackBerry a není ho nutné vyhledávat opakovaně.

Bohužel u serverových kontaktů nejsou zobrazeny informace o oddělení, funkci, adrese, … a pokud máte ve firmě více lidí se stejným jménem, nemáte možnost poznat který je z jakého oddělení.

Dobrou zprávu nemám ani pro firmy které jsou nadnárodní a každý stát má vlastní domino doménu a tedy adresní knihu. BES nepodporuje db Directory asistance nebo Extended directroy catalog a tak není možnost mít z BlackBerry přístup ke kontaktům z celé korporace. Alespoň dle informací které jsem dostal.

SMS zprávy

Je podporované psaní dlouhých zpráv. Dlouhá zpráva bude rozdělena maximálně na 6 SMS zpráv a hned po otevření nové SMS zprávy vidíte v hlavičce kolik znaků z kolikáté zprávy je možné ještě napsat.

V případě že máte jako vstupní jazyk zvolenu češtinu, je počet znaků na zprávu omezen na 70 bez ohledu na to zda ve zprávě použijete diakritiku nebo ne. Chcete-li aby se vám do zprávy vešlo 160 znaků, je potřeba vstupní jazyk změnit na angličtinu.

bb_sms

BlackBerry Messanger

Je SW typu IM který umožní komunikaci s kolegy, kamarády, partnery, … podobně jako ICQ. Nepotřebujete instalovat žádný další SW, ale ten s kým komunikujete musí mít rovněž BlackBerry.

Propojení se provádí prostřednictvím PINu telefonu nebo pomocí emailové adresy na kterou odešlete požadavek pro přidání kontaktu do vašeho BlackBerry Messanger. Pokud je tento požadavek protistranou akceptován je kontakt přidán a můžete začít komunikovat pomocí BlackBerry Messanger.

K dispozici máte odesílání zpráv a hlasových zpráv, souborů, kontaktů nebo vaší polohy. Možné je i vytvářet konverzace a jedním odesláním zprávy ji tak doručit více příjemcům.

Výhodou BlackBerry Messangeru je i to, že kontakty nemusejí být z vaší organizace, ale je možné přidat kohokoli kdo má BlackBerry zařízení.

Telefonování

Vytočit telefonní číslo pro uskutečnění hovoru je standardně možné se seznamu kontaktů, ale také z jeho libovolného výskytu telefonního čísla. Můžete tak volat přímo ze SMS zprávy, kalendáře, mailu, …

Stačí nastavit kurzor na požadované telefonní číslo, stisknout kuličku a z menu vybrat položku Volat <čislo>.

Volat je možné i na telefonní čísla která jsou uložena u kontaktu v Domino directory (serverové adresní knize) a nemusíte tak shánět číslo na kolegy z firmy, pokud je zrovna nemáte uloženy v lokálním seznamu kontaktů.

Webový prohlížeč

Ano, je tam a pro přístup k internetu se využívá přístup přes firemní proxy. Pokud tedy máte z firmy zákaz přístupu na některé stránky na internetu, bude tento zákaz platit i pro přístup z BlackBerry.

Jedinou možností je instalace jiného prohlížeče než je BlackBerry browser, ale v tom případě je přístup účtován dle sazby za datové přenosy operátora a ne za sazby v rámci služeb BlackBerry.

V takovém případě bych asi doporučil k BlackBerry tarifu přikoupení ještě běžného datového tarifu. V závislosti na využití by to v konečné fázi mohlo ušetřit finance.

Profily

Podobně jako u běžných mobilních telefonů i zde je možné nastavit předdefinované zvukové profily a vytvářet vlastní. V případě BlackBerry je možnost nastavování profilů dotažena o něco dále. Zvuky je možné nastavit pro libovolnou nainstalovanou aplikaci a navíc je možné nastavit jak se BlackBerry bude chovat pokud bude vloženo v pouzdře a jak v případě že bude mimo pouzdro.

bb_profil

Multimédia

BlackBerry je vybaveno multimediálním přehrávačem který si poradí jak s audio soubory tak i s video soubory, dodávaná sluchátka jsou pohodlná, osobně používám BlackBerry jako kapesní hudební přehrávač a jsem vcelku spokojen.

Uložení hudebních souborů je možné jak pouhým zkopírováním, tak s využitím Windows Media Playeru, který vám umožní hudbu synchronizovat a nastavit kvalitu souborů které jsou do BlackBerry synchronizovány.

Další možností je využití SW BlackBerry Desktop Manager, který rovněž umožňuje synchronizaci hudby, ale pro svoji funkci potřebuje iTunes.

Fotoaparát má rozlišení 2MPx a umožňuje nastavit vyvážení bílé, velikost fotografie (1600 x 1200, 1024 x 768 nebo 640 x 480) a kvalitu fotografie, barevný efekt fotografií (normální, černobílý, sepia), fotografiím je možné přiřadit souřadnice GPS a zvolit kam bude fotografie uložena (SD karta nebo interní paměť).

Nově zde je možnost nahrávání videa pro které můžeme nastavit kvalitu videa ve dvou krocích (Normální 480 x 320 nebo Režim MMS 176 x 144), barevný efekt (normální, černobílý, sepia), videosvětlo a místo uložení (SD karta nebo interní paměť).

Kancelářské aplikace

V základní nabídce je i SW pro práci se sobory Word, Excel a PowerPoint, který vám umožní editovat uvedené soubory, ale ve „free“ verzi jsou některé jeho funkce omezeny. V excelu není třeba možné vložit řádek, ve wordu není možné zvýraznit text tučně a podobně.

bb_aplikace

GPS navigace

GPS modul se zdá být zcela bez problémů, nalezení satelitů a vyhledání trasy je poměrně rychlé.

Navigaci jsem vyzkoušel pouze několikrát, ale byl jsem z ní zklamán. Názvosloví, které je používané je naprosto odlišné od toho na co jsem byl zvyklí z navigace v Nokii E90 nebo z navigace Pioneer.

Je možné zobrazit trasu na mapě nebo si nechat zobrazit směrové pokyny, ale hlasové navigace jsem se nedočkal a ani orientace mapy ve směru jízdy se mě nepovedlo dosáhnout.

Z pohledu řidiče je pro mě navigace v BlackBerry nepoužitelná jako navigace při jízdě. Pro mně osobně je důležité aby navigace byla hlasová, mapa orientovaná ve směru jízdy a pohled dynamicky měněn (pokud jsem na křižovatce tak se automaticky zvětší zoom abych mohl jedním okem kouknout na vzhled křižovatky a pokud jsem někde na přehledné silnici tak se zoom opět zmenší abych viděl okolí).

Další podstatnou nevýhodou je skutečnost, že navigace stahuje mapy online a tak je potřeba počítat s datovým přenosem, což se v zahraničí při roamingu značně prodraží.

bb_navigace

Zabezpečení

Bezpečnost je zde na vysoké úrovni. Je zde možnost šifrování celého zařízení, vyžadování PINu pro přístup do zařízení, přičemž je možné nastavit že po určitém počtu neúspěšných pokusů se zařízení automaticky vymaže. V případě ztráty zařízení má administrátor možnost celé zařízení na dálku vymazat a případně i na dálku obnovit data do jiného zařízení.

Výdrž baterie

Velice subjektivní hodnocení protože se hodně odvíjí od toho jak je BlackBerry využíváno. Pokud jsem měl vypnuté bluetooth, WiFi a používal jsem přístroj pouze na telefonování, SMSky a synchronizaci vydržel jsem na baterku cca 4 dny. Jsou ale i kolegové kteří během jednoho dne vyčerpali 75% kapacity baterie.

Závěrečné hodnocení

Pokud pominu GPS navigaci, tak si myslím, že Bold je výborný pracovní nástroj ve kterém se povedlo skloubit designovou stránku a funkcionalitu.

Spokojeni budou určitě jak uživatelé, kteří si potrpí na nejrůznější funkce mobilních zařízení, tak i ti uživatelé kteří si potrpí na originalitu a vzhled (jako já).

Pozitiva (z mého pohledu)

  • synchronizace
  • klávesnice
  • displej
  • detailní nastavení
  • bezpečnost

Negativa (z mého pohledu)

  • dostupnost programů pro rozšíření
  • GPS navigace, stahuje data online
  • nutno si zvyknout na ovládání

0 komentářů k „BlackBerry Bold 9000 – hodnocení po měsíci používání“

  1. Diky za super hodnoceni.Mel bych dotaz:je mozně přiradit cele skupine zvoneni najednou.Mam skupiny po spouste cisel a chtel bych priradit vsem najednou…doufam,ze to jde,jinak se z toho po jednom zblaznim.
    Diky moc.
    Karel

    [Odpověď]

    MaHa Odpověď:

    Obávám se že to nejde. Hledal jsem tuto možnost teď o víkendu a nikde jsem nic nenašel. Z E90 jsem na tuto funkci byl naučen, ale v BB asi tato možnost není. Třeba ale jen špatně hledám a někdo zkušenější poradí.

    [Odpověď]

  2. Chystám se si toto zařízení pořídit. V článku jsem se dočetl o nějakém bb tarifu. Bez něj nelze používat bb browser??? moc tomu nerozumím. mám klasický neon tarif u o2 a balíček internetového připojení přes všechna možná rozhraní. Je něco, co mě u bb překvapí, co mám udělat abych mohl standartně využívat jeho funkce???
    Díky

    Klement

    [Odpověď]

  3. ja jsem si koupil blackberry 9000 a potreboval bych nejak nastavit v telefonu mam O2 abych mohl na net nemuzu to nikde najit diky za odpoved

    [Odpověď]

  4. kde bych stáhnul češtinu do blackberry 9000.děkuji

    [Odpověď]

    MaHa Odpověď:

    obávám se, že čeština je součástí firmware a samostatně ji nestahnete

    [Odpověď]

  5. Mam dotaz ohledne pouzivani BB bez sluzby BIS/BES. Na googlu sem si nasel, ze je mozny pouzivat BB i na normalni datovej plan. Jedinej rozdil je v tom, ze mi pujdou akorat aplikace tretich stran. (Gmail,IM,…), ale nepude mi Push email, popripade BB browser…? Je to pravda? Nemate s tim nekdo nejakou zkusenost?
    Dikes

    [Odpověď]

  6. @Seznam adres: Nie je celkom pravda, ze neda vyhladavat vo viacerych NAB na Domine. My mame na nasom BB servri v notes.ini v parametri „names“ pridane dalsie NAB (repliky z materskych spolocnosti). Potom pri vyhladavani v adresach, server prehladava aj tieto dalsie NAB.

    [Odpověď]

    MaHa Odpověď:

    Použití parametru NAMES v NOTES.INI na serveru kde je instalovaný BES nebylo doporučen firmou která nám instalaci prováděla. Stejně tak nebylo doporučeno opužití Directory Asistance databáze na serveru kde je BES.

    [Odpověď]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *