14 dní s Nokii 9210i

Když jsem si Nokii 9210i přinesl před 14ti dny domů a ikdyž se jedná o komunikátor který je na trhu již 2 roky, na moji radosti to nic nezměnilo. Je to můj první komunikátor a tak se teším stejně jako kdyby to byla novinka.

První mínus na který jsem byl upozorněn při převzetí je absence Bluetooth a GPSR, ale věřím že další zjištění budou jen kladné.

Velikost zařízení je poněkud větší než jsem byl zvyklej, ale tato skutečnost je zcela vyvážena tím, že jedno zaříjení kombinuje telefon i kapesní počítač.

Dobrou  zprávou je že operační systém který Nokia 9210i používá je EPOC a vzhledem k tomu že jsem nějakou dobu používal i Psiony nemusel jsem se učit takřka nic nového.

Displej(e)

Telefon disponuje dvěma displeji, venkovním který nabízí základní funkce funkce a druhým, vnitřním, který se ukáže po otevření přístroje, má úžasnou velikost, jemnost a rozlišení 640 x 200 bodů.

Obě zařízení, které jsem dříve měl byly vybaveny dotykovým displejem, ale Nokia 9210i nemá vnitřní displej. K ovládání slouží čtyři klávesy vedle displeje, čtyři kurzorové klávesy , klávesa MENU a Tab.  První půlden jsem trochu tápal a trvalo mě než jsem si na nové ovládání zvyknul, ale potom mě už dotykový displej ani nechyběl.

Klávesnice

Tak na tuto část komunikátoru jsem se hodně těšil protože to je důvod proč opouštím svoje oblíbené Ericcsony a pod několika letech začínám opět uvažovat o koupi Nokie (moje poslední Nokie byly 8110i a 7110).

Klávesnice mě příjemně překvapila a to i potom co jsem byl zvyklí na klávesnice u PSIONů a ikdyž na některých vebech jsem četl, že rozmístění tlačítek vede k častým překlepům nemám s ní vážnější problémy.

Mezery mezi klávesami jsou dostatečné a tak by se měly dobře ovládát i lidem kteří mají větší prsty.

Práce s zprávami

Zde jsem našel vše co jsem očekával, možnost pracovat s poštou z internetových serverů, synchrnonizace pošty Lotus Notes, práce s faxy a samozřejmě práce s SMS.

Telefonování

Jak jsem psal již na začátku z venkovního displeje se dájí provádět jen některé úkony a tak jsem si rychle zvyknul na kompletní ovládání komunikátoru z otevřeného stavu. Pokud v otevřeném stavu vytočíte teůefonní číslo, komunikátor se přepne na hlasité handsfree a během hovoru je možné pracovat s kalendářem, úkoly, procházet kontakty a další podstatné čínosti které se mohou hodit v okamžikukd y Vám někdo volá a chce si domluvit schůzku.

Aplikace

Ikdyž operační systém je stejný jako u PSIONu, není možné použít programi které jsou určeny pro PSIONy :(. To stejné platí i opačně programy pro 9210i nefungují v PSIONech (nebo alespoň mě se to nepovedlo).

Dobrou zprávou ale je že všechny programy které jsem potřeboval byly již nainstalované od výrobce a tak jsem nutně nepotřeboval nic instalovat.

Synchrnizace

Synchronizace byla v podstatě bez větších problémů a fungovala oběma směry, jen prvotní nakopírování kontaktů do Nokie bylo na můj vkus poněk dlouhé :(.

Závěr

Myslím si že Nokia Communicator je přesně to co bych od takového zařízení očekával a až na uvedenou absenci Bluetooth a GPRS splňuje moje požadavky.

Vzhledem k tomu, že již je na trhu nový komunikátor Nokia 9500, který je velkým skokem v před, chěl bych si vyzkoušet ještě tento a potom se rozhodnu co bude dalším řešením pro moji mobilní kancelář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *